– 15-16-oktabr kunlari Oʻzbekistonning goʻzal va qadimiy Toshkent va Xiva shaharlarida “Islom – tinchlik va ezgulik dini” nomli xalqaro konferensiya oʻtkazilmoqda. Mazkur nufuzli anjumanda ishtirok etayotganimdan benihoya shodman.
Konferensiya doirasida Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasida muassasa vakillari bilan muloqot olib bordik. Bu yerda “Qoʻlyozmalarni tadqiq qilishning nazariy asoslari” nomli kitobimning oʻzbek tilidagi taqdimoti ham oʻtkazilganidan juda quvondim. Akademiya va “Dorul Maxtutot” markazi oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini muhokama qildik, tajriba almashdik.
Oʻzbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida diniy-maʼrifiy sohada amalga oshirilayotgan islohotlarga yuqori baho beraman. Oʻzbekiston tinchlik-xotirjamlik hukm suradigan diyor.  Oʻzbek xalqi shu yurtda tugʻilib voyaga yetgan, oʻzining nihoyatda serqirra ilmiy-ijodiy faoliyati bilan dunyo ahlini lol qoldirgan, dunyo tamadduni rivojiga beadoq hissa qoʻshgan ulugʻ ajdodlari bilan faxrlansa arziydi.
Sharq bir necha asrlar davomida taraqqiyotning oʻzagi boʻlib kelgan. Bugun ham uning nuri umumbashariy madaniy va ilmiy meros sifatida keng nur sochayotganligini alohida taʼkidlash lozim.
Prezident tashabbusi bilan oʻtkazilayotgan “Islom – tinchlik va ezgulik” dini mavzusidagi xalqaro konferensiya esa hozirgi globallashuv jarayonida islom moʻtadillik va bagʻrikenglik dini ekanini namoyon qiladigan muhim maʼrifat maydoni ekanini taʼkidlamoqchiman.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining buyuk alloma va mutafakkirlarning dunyo, xususan, musulmon ilm-fani va sivilizatsiyasi ravnaqiga qoʻshgan munosib hissasi, muqaddas islom dinining insonparvarlik mohiyati boʻyicha fundamental tadqiqotlar oʻtkazishga oid dasturlar, ilmiy loyihalarni ishlab chiqish, ularni amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni oʻtkazishni qoʻllab-quvvatlab bildirgan tashabbuslarini yuqori baholayman.